czwartek, 27 września 2012

Lud Hauza - Pompa Funebris Lud Hauza - pod tym dość enigmatycznym pseudonimem nagrywa swoją muzykęz grupą przyjaciół Cyprian Amadeusz Wieczorkowski. Ciekawe credo o tym projekcie można przeczytać na: stronie Intependent:
  
 Formacja nawiązująca do współczesnej sonorystycznej improwizacji z wykorzystaniem elektroniki.

Z założenia bardziej niż zespołem muzycznym Lud Hauza jest korporacją, w której jest miejsce na historię, politykę, film, teatr, projektowanie, muzykę, alkohole, miłość i komiksy. Lud Hauza to firma matka, która nie potrzebuje dochodów ale potrzebuje działać i szanować siebie w tym co robi i odbiorców, za to że w tym uczestniczą. Sposób i rodzaj wykonywanej muzyki dobieramy do konkretnego miejsca, okoliczności, koncepcji i własnego widzimisię. Wszelkie produkty Lud Hauza sygnuje szyld wytwórni Ostprauster Rundfunk. Wszelkie muzyczne i pozamuzyczne przedsięwzięcia Lud Hauza odbywają się w ramach działalności stowarzyszenia „Pomorska Rada Sztuki”.  


   Z lektury powyższego tekstu odnoszę wrażenie, że Cyprian jest człowiekiem który ma sprecyzowany plan działania. "Pompa Funebris" (przeczytajcie hasło na wiki) - płyta zrealizowana w 2007 roku, również robi wrażenie albumu koncepcyjnego. Jest on zbudowany z ośmiu utworów, w których w różnych odsłonach wraca niczym bumerang, motyw główny powtarzany przez rożne instrumenty. Elektronika zdaje się pełnić tu rolę służebną, choć jest jej dużo. Proponowana przez artystów muzyka, to ciekawa mieszanka rocka progresywnego, muzyki ilustracyjnej, brzmień syntetycznych, ale i barw np. akordeonu. Niezwykle ważne są kobiece wokalizy nadające opowieści pewien charakterystyczny klimat. Fragmenty pompatyczne mieszają się z molowymi akcentami skrzypiec, bębny z barokowym samplerem. Średniowieczne odniesienia co jakiś czas odrealniają czas bieżący i  przenoszą słuchacza na chwilę gdzieś poza XXI wiek. Ciekawe odczucie. Mimo iż to dość smutna, momentami mroczna produkcja, emanuje ona też  pozytywnymi fluidami, które ujawniają się co jakiś czas w mocy gitarowych przesterów Dawida Gorgolewskiego. "Pompa Funebris" jest ambitna, wieloznaczna, barwna i zmuszająca do refleksji. Ciekaw jestem, jakie wrażenia odniosę ze słuchania grupy na żywo, bowiem Lud Hauza wystąpi w drugim dniu ROBOFESTu - Festiwalu Muzyki i Sztuki. 30.09.2012r. Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański, Cieplewo, ul. Długa 20a. Zapraszam. 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz